Miljöavgifter

- Separera miljöavgifter för fakturering och redovisning

Branscher som tillverkar, importerar eller säljer en förpackning eller en förpackad vara är enligt lag ansvarig för det emballage som hamnar på den svenska marknaden. Pyramid Miljöavgifter hanterar alla dina avgiftsbelagda artiklar och gör dem överblickbara.

Fullständig redovisning

Miljöavgifter kan baseras på vikt, antal eller procent av belopp. Valfritt antal miljöavgifter hanteras. Miljöprofiler beskriver vilka miljöavgifter som berör aktuell profil. Vikt kan anges för alla avgiftstyper, även för antal och procent, eftersom vikt ibland ska redovisas separat. Om avgiften avser serviceförpackning anges det i profilen. Profilerna kopplas sedan till artiklarna och samma profil kan användas av flera artiklar. Slutlig avgift räknas ut och sammanställs för redovisning till t.ex. Repa eller Elbranschen.

Fakturering

Miljöavgifterna kan faktureras kund eller om så önskas endast redovisas som ”varav miljöavgift” på ordererkännande och faktura. Det finns möjligheter att ange undantag för miljöavgift på kund, momskod eller projekttyp. Om fakturering sker kan du redovisa respektive miljöavgift på separata konton. Miljöavgifter sammanställs även om fakturering inte sker.


Beställ info om Pyramid!

Beställ information
om Pyramid

Klicka här »

 


Spara Kvittot och Pyramid i samarbete.

Möbelkedjan EM
först ut med
digitala kvitto
n!

Läs pressrelease »

 

Nyheterna i kommande Pyramid 3.41A!
Kommande version av Pyramid
Läs mer och

ladda ner pdf »

 

Aktuella utbildningar


Nya kurser denna månad
Läs mer »